Davis Cup: nie udało się

Źródło: Kamil Majchrzak - Facebook

Niedziela brutalnie rozwiała nadzieje Polaków na utrzymanie na zapleczu elity Pucharu Davisa. Po kolejnych dwóch przegranych biało-czerwoni spadli do trzeciej ligi tenisowego świata.

Po dwóch pierwszych dniach sytuacja Polaków była bardzo trudna. Przegrywali 2-1 po dwóch porażkach singlowych. W meczu o przedłużenie szans Kamil Majchrzak mierzył się z Norbertem Gombosem. Zawodnik gospodarzy szybko wybił naszemu reprezentantowi z głowy myśli o zwycięstwie. Polak zanotował nawet przełamanie w pierwszym secie, ale sam przegrał wszystkie swoje gemy serwisowe. Niewiele lepiej było w drugiej partii. Słowak bombardował Majchrzaka długimi i dokładnymi zagraniami na które ten nie mógł znaleźć odpowiedzi. W efekcie w drugim secie na konto piotrkowianina powędrowały tylko dwa kolejne gemy.

Sytuacja była już krytyczna. Najmniejszy błąd Polaka powodował przegraną w całym meczu. Z drugiej strony nie miał on nic do stracenia i mógł zagrać odważniej. Niestety nic takiego się nie wydarzyło. Gombos zaczął trzecią partię od przełamania i tej przewagi nie stracił do końca. Majchrzak walczył jednak o to, żeby jego porażka była honorowa i w tym secie zdobył więcej gemów niż w dwóch poprzednich łącznie. Marne to jednak pocieszenie. Wygrana Gombosa oznaczała rozstrzygnięcie całego meczu i spadek Polaków do trzeciej ligi.

Kapitanowie obu ekip postanowili o rozegraniu 5 spotkania, w którym zmierzyli się Jozef Kovalik i Hubert Hurkacz. W meczu „o pietruszkę” również lepszy był zawodnik gospodarzy wygrywając w dwóch setach. W przyszłym sezonie Polacy zagrają w Grupie II Strefy Euroafrykańskiej. Ich potencjalnymi rywalami mogą być takie ekipy jak: Litwa, Łotwa, ale też Madagaskar.

W 2015 roku Polacy byli w tenisowym Edenie. Po czterech kolejnych porażkach skazali się na zesłanie do trzeciej ligi. W 2018 roku wypada powalczyć o powrót na wyższy poziom.