Roland Garros: Ostapenko zaszokowała świat

Przed rozpoczęciem turnieju w Paryżu nikt nie stawiał na Jelenę Ostapenko. Nawet przed meczem finałowym wszyscy stawiali na Simonę Halep. Tenis jest jednak nieprzewidywalny i to 20-letnia Łotyszka została nową królową Roland Garros.

Pierwszy gem finału pokazał jak on będzie przebiegał. Jelena Ostapenko nie kalkulowała i posyłała potężne uderzenia na stronę Simony Halep. Rumunka przegrała swoje podanie już w pierwszym gemie. Łotyszka jednak nie utrzymała poziomu uderzeń z początkowym zagrań. Myliła się na potęgę i grająca pasywnie Halep mogła spokojnie wygrywać kolejne punkty. Zawodniczka z Rygi odrobiła jednak straty, ale statystyka niewymuszonych błędów powędrowała horrendalnie wysoko. W najważniejszym momencie seta 20-latka nie wytrzymała psychicznie i przegrała przy swoim serwisie gema, który dał seta Rumunce.

W drugim secie Halep zaczęła grać na wyższym poziomie. Nie grała już przez środek co dało jej wymierne rezultaty w postaci prowadzenia 3-0. Komentatorzy komentujący mecz byli już praktycznie pewni, że to ona wygra ten mecz i zostanie nową liderką rankingu. Innego zdania była jednak Ostapenko, która nie mając już nic do stracenia rozluźniła rękę i zaczęła trafiać. Jej popis trwał do końca seta z jednym tylko wyjątkiem kiedy Halep zdobyła gema. W trzecim secie mogło się jednak wydarzyć wszystko.

Wróciły błędy u młodszej z rywalek i automatycznie Halep ponownie odskoczyła. I tym razem Ostapenko się jednak nie poddała i od stanu 1-3 wygrała wszystkie pozostałe gemy. Wspaniały come back stał się więc faktem i to Łotyszka uniosła w górę puchar Suzan Lenglen. Jest pierwszą zawodniczką z kraju ze stolicą w Rydze, która wygrała turniej Wielkiego Szlema. W dodatku po raz pierwszy od 20 lat zawodnik wygrał swój pierwszy tytuł głównego cyklu na kortach w Paryżu. Wcześniej dokonał tego Gustavo Kuerten…mniej więcej w momencie, w którym Łotyszka przyszła na świat.

Dzięki zwycięstwu Ostapenko puka do drzwi TOP 10 rankingu bowiem znajdzie się na 12 pozycji. Z kolei Halep nie wykorzystała okazji na zostanie liderką rankingu, ale i tak będzie zajmowała swoje najlepsze w karierze – 2 miejsce.