Młodzi tenisiści w Polsce – Makary Adamek
admin
Siedem medali Mistrzostw Polski, w tym dwa złote, zwycięstwa w organizowanych przez PZT imprezach, zdobyte mistrzostwa Dolnego Śląska, IV miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy do lat 14, wygrane turnieje singlowe i deblowe Tennis Europe.
Makary Adamek wie, co to znaczy zwycięstwo, a przede wszystkim – wie, jak wygrywać.
Ciężka praca w osiąganiu kolejnych sukcesów kosztuje go sporo wysiłku. Od szóstego roku życia trenuje, żeby poprawić pracę nóg, technikę uderzeń oraz wydolność organizmu. Poświęcenie, to jedno, talent drugie, ale Makary podkreśla, że w jego przypadku tenis ziemny, to życiowa pasja. Tej mu nie brakuje: „aby grać jak Roger Federer spędzam na korcie 10-12 godzin tygodniowo, obijając co najmniej 1000 000 piłek rocznie” – komentuje swój trening. Szlifowanie techniki i regularności poszczególnych uderzeń są przecież niezbędne w grze na najwyższym poziomie. Równie istotnym elementem rozwoju Makarego są treningi ogólnorozwojowe, szybkościowe, stabilizacyjne, siłowe, na które poświęca 5-6 godzin w tygodniu.
Od sześciu lat trenerem Makarego jest Agnieszka Babicka. Razem pracują, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. W tym sporcie częsta zmiana trenera, to standard. . Rodzice Makarego uważają jednak, że kontynuacja i zaufanie, to podstawy sukcesu, a porażki i wyciąganie z nich wniosków, to niezbędny element rozwoju każdego sportowca.
W całym planie treningowym Makary nie zapomina, że tenis to gra jeden na jednego, w której szalenie istotne jest przygotowanie mentalne. Jeszcze niedawno Makary walczył ze swoimi emocjami. Przegrywał mecze, których nie powinien przegrać. Przekraczanie granic stawianych swojemu organizmowi idzie na marne, jeśli tenisistę blokują jego słabości w głowie. Oglądając mecze tenisowe wielokrotnie zawodnik potencjalnie lepszy przegrywał i już po samej jego mowie ciała jasne było, że nie chodzi o zmęczenie. Problem krył się w środku. Element mentalny jest tak samo ważny, jak pozostałe aspekty przygotowania tenisisty – Adamek dba o to, czego nie można powiedzieć o niektórych zawodowych graczach.
Każdy, kto choć trochę miał styczność z tenisem wie, że walka na korcie to nieustanne pokonywanie własnych ograniczeń, czasem walka z własnym organizmem. Nie omija to również młodych zawodników: „aby wygrywać trzeba przełamywać własne słabości, zdobyłem Mistrzostwo Dolnego Śląska grając z 39-cio stopniową gorączką”. Taki jest świat tenisa.
Makary świetnie radzi sobie w szkole. Treningi, obozy, wyjazdy na turnieje zabierają mnóstwo czasu i aby pogodzić to z nauką w gimnazjum trzeba być dobrze zorganizowanym. Pomagają mu w tym nauczyciele z Gimnazjum EKOLA, w którym uczy się w normalnym trybie. To szkoła naprawdę przyjazna, pomagająca swoim uczniom rozwijać swoje pasje.
Poświęcenie, upór, trening, talent i wiele innych czynników decyduje o sukcesie. To bez dwóch zdań ciężka praca, ale to również przyjemność znajdowania nowych przyjaciół, podróże do wielu ciekawych miejsc na świecie czy poznawanie takich ludzi, jak Tony Nadal czy Petra Kvitova. Na końcu, po trudnym meczu lub treningu trzeba jeszcze odczuwać zadowolenie. I motywację do dalszej walki.
Źródło:
www.tenniseurope.org
www.pzt.pl
Autor: M.K – Zastępca Redaktora Naczelnego