Turnieje

Cykl turniejów ITF Wheelchair Circuit:

Cykl turniejów w tenisie na wózkach – NEC Wheelchair Tennis Tour – liczy ponad 160 turniejów rozgrywanych w ponad 30 krajach na całym świecie.

Pula nagród całego cyklu przekracza 1 milion dolarów.

Cały cykl jest podzielony na turnieje różnych kategorii, zaczynając od turniejów na najniższym poziomie rangi Futures, po turnieje Wielkiego Szlema.

Mistrzowie Świata w Tenisie Na Wózkach:

Na koniec sezonu, numer 1 rankingu kobiet i mężczyzn zostają koronowani na Mistrzów Świata w Tenisie Na Wózkach (Wheelchair Tennis World Champions) podczas Kolacji Mistrzów ITF (ITF World Champions Dinner), która ma miejsce podczas Roland Garros w Paryżu.

Profile najważniejszych turniejów ITF Wheelchair Circuit:

NEC Wheelchair Tennis Masters:

Najbardziej prestiżowy turniej w cyklu NEC Wheelchair Tennis Tour, który gości 8 najlepszych kobiet i mężczyzn w rankingu ukazywanym po US Open.

Format turnieju jest taki sam jak podczas ATP World Tour Finals oraz WTA Championships, tzn. zawodnicy podzieleni zostają na 2 grupy po 4 zawodników.

ITF Wheelchair Doubles Masters:

Najbardziej prestiżowy turniej w cyklu NEC Wheelchair Tennis Tour, który również nosi status turnieju ITF Masters Series.

Do turnieju zostają zakwalifikowani:

• 8 najlepszych par  w rankingu deblowym mężczyzn,
  • 6 najlepszych par  w rankingu deblowym kobiet.

Format turnieju jest taki sam jak podczas NEC Masters.

BNP Paribas World Team Cup:

BNP Paribas World Team Cup jest odpowiednikiem Davis Cup i Fed Cup na wózkach.

Całe rozgrywki podzielone są na dywizje dla:

• kobiet,
  • mężczyzn,
  • juniorów,

które są wspierane przez Fundację Cruyffa.

Historia rozgrywek:

1985:

Został stworzony World Team Cup w związku ze wzrostem ilości uczestników zagranicznych podczas US Open Wheelchair Tennis Championships.

Podczas turnieju inauguracyjnego uczestniczyło 6 drużyn męskich.

Kobiety dołączyły do zawodów w następnym roku (podczas turnieju inauguracyjnego wystartowały 2 drużyny kobiece).