Tenis z kanapy: Puchar Davisa
Michal
Tenis ziemny powszechnie uważany jest za dyscyplinę indywidualną z małą wariacją w postaci gry deblowej bądź mikstowej. Nie jest to jednak do końca prawda. Trwający turniej International Premier Tennis League pokazuje nam, że ten sport ma także swoją drużynową wersję.
Turniej rozgrywany w Azji jest tylko grą towarzyską, ale nie zmienia to faktu, że na parę dni w roku ten stricte indywidualny sport zmienia się w rywalizację drużynową. Na areny wkraczają wtedy reprezentacje poszczególnych nacji tenisowych.
Najstarszymi rozgrywkami drużynowymi rozgrywanymi na kortach tenisowych są zawody o Puchar Davisa. Wywodzą się one z USA, gdzie w 1899 roku student Harvardu Dwight Filley Davis wymyślił formułę wg. której miały zmierzyć się ze sobą reprezentacje Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W pierwszym spotkaniu rozegranym według zasad wymyślonych przez Davisa gospodarze pokonali Brytyjczyków 3-0. Rozegrano wtedy dwa spotkania singlowe oraz jedno w grze podwójnej. Mecz tych drużyn spotkał się z na tyle dużym zainteresowaniem, że postanowiono rozgrywać go corocznie. Od 1905 roku nastąpiło poszerzenie rozgrywek o kolejne drużyny. Od tej pory w turnieju zwanym International Lawn Tennis Challenge występowały drużyny: USA, Wielkiej Brytanii, Francjii, Belgii, Austrii i Australazji. Ten ostatni dziwny twór było to połączenie Australii z Nową Zelandią i pod taką nazwą występował do 1913 roku. Turniej ten rozgrywany jest nieprzerwanie do dzisiaj chociaż od 1945 roku, w którym zmarł Dwight Davis, na jego cześć zawody nazwano Pucharem Davisa.
W obecnej formule turnieju występują 133 drużyny. Nie wszystkie mogą jednak na siebie trafić. Na podstawie rankingu drużyny podzielono na kilka grup. Najwyżej sklasyfikowane teamy tworzą tzw. Grupę Światową, która składa się z 16 państw. Pozostałe zespoły zostały podzielone wg. klucza geograficznego na grupy: amerykańskie, euro-afrykańskie oraz grupę Azji i Oceanii. Zwycięzcy poszczególnych grup poprzez baraż mogą awansować do Grupy Światowej.
Każdy mecz składa się z pięciu pojedynków czyli tzw. rubberów. Pierwsze dwie serie gier to spotkania singlowe rozgrywane najczęściej w jeden dzień. Mierzą się w nich: wyżej klasyfikowany zawodnik z pierwszej drużyny z niżej klasyfikowanym zawodnikiem rywali. W kolejnej serii rozgrywane jest spotkanie deblowe. Rozegranie trzech rubberów może doprowadzić do zakończenia rywalizacji, która prowadzona jest do trzech wygranych. W razie braku rozstrzygnięcia lub przy wyniku 3-0 jeśli istnieje wola obu zespołów rozgrywane są kolejne mecze singlowe. W czwartej kolejce grają ze sobą „pierwsze rakiety”, a w ostatnim meczu na kort wychodzą niżej klasyfikowani singliści.
Ostatnią edycję, w 2015 roku wygrali Brytyjczycy, którzy dzięki świetnej postawie Andy Murraya w finale pokonali Belgów. Polska po raz pierwszy awansowała za to do grupy światowej i w marcu 2016 roku zadebiutuje w elicie meczem z Argentyną.
Autor: Michał Buczek- Redaktor Naczelny