US Open: Porażka Safarovej, Azarenka nie zawodzi

Safarova Hopman Cup 1

Po tym jak pierwszego dnia turnieju byliśmy świadkami

pogromu rozstawionych zawodniczek, tak raczej nikt nie spodziewał się, że na pierwszej rundzie swój występ w Nowym Jorku zakończy też Lucie Safarova.

Czeszka, która w niedawno zakończonym turnieju w New Haven przegrała dopiero w finale miała za rywalkę Lesię Curenko z Ukrainy. Teoretycznie powinna więc sobie poradzić. Ukrainka jest jednak zawodniczką, która zrobiła ogromny postęp przez ostatni rok i to było widać na korcie. W pierwszym secie od stanu 2-1 dla Safarovej wygrała cztery gemy z rzędu i prowadziła z przewagą dwóch przełamań. Czeszka powalczyła jeszcze o zmniejszenie straty, ale wygranie seta ze świetnie dysponowaną Ukrainką było nieosiągalne. Curenko udowodniła świetną formę w drugiej partii, w której utytułowana Czeszka nie miała nic do powiedzenia. Safarova ugrała tylko jednego gema i szybko pożegnała się z turniejem.

Problemów z awansem nie miała za to zawodniczka rozstawiona z numerem drugim czyli Simona Halep. Rumunka pewnie prowadziła z Nowozelandką Mariną Eraković, ale jej rywalka musiała skreczować dołączając do długiej listy zawodników, którzy w pierwszej rundzie zrezygnowali z kończenia swoich spotkań.

Zwycięstwo na pełnym dystansie zanotowała Karolina Woźniacka. Była dwukrotna finalistka US Open bardzo łatwo poradziła sobie z Jamie Loeb, która w plasuje się w piątej setce rankingu. Dunka oddała swojej rywalce dwa gemy w całym meczu i w nieco ponad godzinę uporała się z pierwszą przeszkodą na drodze do kolejnego finału.

Sukcesu z Rollanda Garrosa nie powtórzy Timea Bacsinszky. Szwajcarka, która w Paryżu zameldowała się w półfinale tym razem odpadła już w pierwszej rundzie.  Pogromczynią rozstawionej z „14” okazała się Barbora Strycova. O słabej formie Bacsinszky świadczy fakt, że nie potrafiła wykorzystać prowadzenia w pierwszym secie 5-3.

Spektakularny come-back zanotowała za to Olga Goworcowa. Przegrała II seta 0-6, a w trzecim przegrywała z Iriną-Camilą Begu 2-5, żeby ostatecznie wygrać mecz. Publiczność na Flushing Meadows uwielbia takie zwroty akcji.

Problemów z awansem do kolejnej rundy nie miała za to Wiktoria Azarenka. Losowanie sprawiło, że jej pierwszą rywalką była Lucie Hradecka więc obok pary Cibulkova-Ivanovic był to najciekawiej zapowiadający się pojedynek pierwszej rundy. Emocji w nim jednak zabrakło. Białorusinka zdominowała swoją rywalkę od początku pozwalając jej wygrywać tylko poszczególne gemy. Ostatecznie Hradecka dała radę wygrać tylko 3 gemy i zbyt szybko jak na jej potencjał pożegnała się z turniejem.

Turniejowa „1” czyli Serena Williams w pierwszej rundzie rozegrała tylko 8 gemów. Po tym czasie jej rywalka poddała mecz.

Do drugiej rundy przeszły też m. in Garbine Muguruza, Camila Giorgi i Andrea Petkovic.