Korty trawiaste:
To na kortach trawiastych rozpoczęła się historia tenisa, a obecnie wykorzystywana podczas Wimbledonu oraz kilku mniejszych turniejów.
Najlepszą nawierzchnią jest naturalna trawa, skoszona na kilka milimetrów.
Często wykorzystuje się sztuczną trawę, ze względu na wysokie koszty utrzymania trawy naturalnej.
Nawierzchnie trawiaste są bardzo gładkie (oczywiście w zależności od wysokości trawy i sprężystości podłoża). Oznacza to, że piłka jest tu dużo szybsza i odbija się niżej, gdyż napotyka mniejsze tarcie.
Wymiany na kortach trawiastych są krótsze ze względu na to, że piłka porusza się tu szybciej i trudniej jest ją odebrać.
Parametry kortów trawiastych:
Szybkość gry:
Korty trawiaste są uważane za najszybszą nawierzchnię tenisową. Piłka w wyniku kontaktu z tego typu kortem traci jedynie 30% swojej prędkości.
Oznacza to w praktyce, że jeżeli piłka zostanie uderzona z prędkością 100 km/h to po odbiciu od kortu zwolni do prędkości 70 km/h.
Piłka ponadto odbija się niżej od podłoża niż na innych kortach (średnio na wysokość kolan zawodnika).
Oba te czynniki sprawiają, że wymiany na kortach trawiastych trwają zazwyczaj krócej niż na pozostałych nawierzchniach.
Budowa kortu:
Korty trawiaste zawdzięczają swoją nazwę wierzchniej warstwie kortu, którą stanowi trawa skoszona na kilka milimetrów (na Wimbledonie jest to 8 mm).
Do pokrycia kortu używa się zazwyczaj trawiastej rośliny zwanej życicą.
Im trawa jest bardziej wytarta, tym szybszy jest kort (piłka mniej zwalnia podczas odbicia od kortu).
Korty trawiaste z natury mają budowę podobną do pola golfowego. Pod kilkucentymetrową warstwą gęsto zasianej trawy, znajduje się mocno ubita gleba. Im jest ona bardziej ubita tym kort jest szybszy.
Konserwacja kortu:
Korty trawiaste mimo, że są tańsze w budowie od kortów ceglanych to jednak są zdecydowanie bardziej kosztowne w utrzymaniu. Trawa bowiem szybko się ściera i wymaga stałej konserwacji. Oprócz koszenia, kort powinno się regularnie zraszać wodą i należy także zadbać o jego prawidłowe nasłonecznienie.
Linie, malowane zazwyczaj wapnem lub ekologiczną farbą, trzeba co jakiś czas odnawiać.
Ciężko zachować na dłużej trawę w dobrej kondycji i spory wpływ na to ma temperatura powietrza.
Korty te również podczas deszczu powinno się przykrywać, gdyż trochę czasu schodzi późniejsze wysychanie kortu, a zbyt duża ilość wody deszczowej niekorzystnie wpływa na trawę.
Charakterystyka nawierzchni:
Piłka po odbiciu od trawiastej nawierzchni zazwyczaj nie zostawia żadnych śladów, chyba że była bardzo mocno uderzona.
Poruszanie się po kortach trawiastych nieco bardziej obciąża stawy w porównaniu do nawierzchni ceglanej, ale upadki na trawie bywają z kolei najmniej bolesne w stosunku do innych nawierzchni.
Ślizganie się po trawiastej nawierzchni na pewno nie jest dobrym pomysłem i może się zakończyć poważną kontuzją, szczególnie gdy trawa jest mocno wytarta.
Największym wrogiem kortów trawiastych jest deszcz. Wystarczy krótka mżawka i nawierzchnia kortu staje się bardzo śliska i niebezpieczna podczas gry.
Należy o tym pamiętać grając z samego rana, gdy wprawdzie nie pada, ale na trawie może się utrzymywać rosa.