AO2019: Tsitsipas zagra z Nadalem

Michal
tsitsipas ćwierćfinał

Poznaliśmy pierwszych półfinalistów Australian Open 2019. Nie było tym razem niespodzianek i o finał zagrają zawodnicy wyżej rozstawieni.

Pierwszy półfinał był starciem debiutantów. Stefanos Tsitsipas mierzył się z Roberto Bautistą Agutem. Obaj w czwartej rundzie po pięciosetowych meczach pokonali ubiegłorocznych finalistów. Faworytem był Grek, ale Hiszpan pokazał już w tym sezonie, że jest w życiowej formie i na pewno nie będzie łatwym rywalem.

Dla obu stawka była olbrzymia ponieważ był to ich debiut na tym etapie Wielkiego Szlema. Lepiej z tą presją radził sobie starszy z graczy. Stefanos już w pierwszym gemie prostym błędem na smeczu oddał podanie. Z kolei Bautista grał swoje. Do stanu 4-2 miał komfortową sytuację, ale słabsza forma Tsitsipasa nie mogła trwać wiecznie. Zawodnik z Aten wrócił do gry w najlepszym momencie. Najpierw odrobił stratę, a w końcówce seta dołożył kolejnego breaka i triumfował w pierwszym secie. Drugi set to był popis Hiszpana. Szybko odebrał serwis przeciwnikowi i później do samego końca pewną i konsekwentną grą trzymał go na dystans triumfując 6-4. Trzecia partia rozstrzygnęła się ponownie po myśli Greka, który dzięki przewadze przełamania wygrał 6-4. Po tym secie nastąpiła przerwa toaletowa, która była ostatnią szansą na wyciągnięcie wniosków dla Bautisty Aguta.

W czwartej partii oglądaliśmy efektowną grę opartą na pewnym serwisie i wielu kończących uderzeniach z obu stron. Pierwsze problemy serwujący zawodnik miał dopiero w 12 gemie, ale Hiszpan obronił piłkę meczową i doprowadził do tie-breaka. Większy ciężar miał on dla Bautisty, ale to Tsitsipas zagrał w nim koncertowo oddając rywalowi dwa punkty. To pierwszy półfinał Greka w Wielkim Szlemie.

Jego finałowy rywal awansował z kolei do swojego 30. półfinału. Rafael Nadal wciąż ma chrapkę na tytuł w tegorocznym Australian Open. W starciu z Francesem Tiafoe udzielił młodemu przeciwnikowi lekcji tenisa. Pierwszy set rozstrzygnął się już na samym jego początku. Rafa najpierw przełamał rywala na 2-0, a następnie wygrał swój serwis. Do końca seta miał już komfortową sytuację. Niewiele różniły się kolejne sety. Na początku Hiszpan odbierał Amerykaninowi serwis i spokojnie go punktował. Jedyną różnicą było to, że w trzecim secie Tiafoe dał się przełamać jeszcze raz. 20-latek nie miał najmniejszych szans z grającym bardzo dobrze i spokojnie Nadalem. Będzie jeszcze musiał poczekać na swój pierwszy półfinał w Wielkim Szlemie.