Psychologia. A kiedy zaczynasz dbać o swoją głowę, która steruje całym Twoim organizmem?
adminW momencie wyjścia na kort , każdy tenisista indywidualnie rozlicza się z okresem przygotowawczym do tego meczu. Ilość godzin spędzonych na treningach sprawnościowych, techniki czy taktyki dają Ci poczucie bezpieczeństwa związane z przygotowaniem na to , co Ciebie czeka oraz pozwala ustalać cele odpowiednie do posiadanych umiejętności. Rozpoczynając swoje treningi wybrałeś trenera, który nauczył Ciebie podstaw gry w tenisa oraz przygotował na wszelkie ewentualności związane z pierwszymi startami. Wraz ze wzrostem swoich umiejętności nie tylko uczyłeś się nowych elementów ale szlifowałeś swoje podstawy oraz zbierałeś doświadczenie z kolejnych meczy . Wprowadzasz nowe elementy do swojego przygotowania kondycyjnego. Udoskonalasz treningi taktyki , które przekładają się na twoją grę. To wszystko jest naturalnym procesem w Twoim rozwoju jako zawodnika. Uczysz swój organizm jak najlepiej powinien reagować w sytuacji startowej.
A kiedy zaczynasz dbać o swoją głowę, która steruje całym Twoim organizmem? Kiedy zaczynasz rozumieć , że Twoje ciało jest odpowiednio dla Ciebie pobudzone przed meczem? Kiedy rozpoznajesz, że grasz tak samo dobrze jak na treningach a może nawet lepiej? Kiedy wiesz jak powinieneś podejść do meczu z zawodnikiem na swoim poziomie, a inaczej do bardziej doświadczonego przeciwnika?
Przeważnie wszelkie te elementy oraz wiele dodatkowych, które związane są z przygotowaniem mentalnym do startów, zawodnicy zdobywają poprzez swoje doświadczenie. Jest to zbieranie wiedzy na swój własny temat i selekcjonowanie najlepszych rozwiązań. Doświadczenia uczą nas co nam pomaga przed startem, a co przeszkadza. Uczą czym jest dla nas porażka i sukces. Są długotrwałym procesem, związanym z wieloma trudnymi momentami w karierze sportowca.
Wielokrotnie stawiasz sobie pytania: czy jestem w tym co trenuję i uprawiam dobry ? Czy na pewno jestem dobrze przygotowany? Czy stres przedmeczowy nie daje Mi zasnąć? Co się dzieje?
W takim momencie wielu sportowców powinno nawiązać współpracę z psychologiem sportu. Niestety wielu uważa, że z psychologiem współpracują ludzie, którzy mają pewnego rodzaju problemy sami ze sobą. Istnieje wiele nurtów psychologii: psychologia kliniczna, neuropsychologia, psychologia biznesu, psychologia sportu, psychologia rehabilitacji. Ważne jest rozróżnienie czym poszczególna dziedzina psychologii się zajmuje. Psychologia kliniczna wspiera osoby, które potrzebują pomocy w pracy nad problemami, które przeszkadzają im w normalnym funkcjonowaniu.
Psycholog sportu natomiast współpracuje z zawodnikami, trenerami, otoczeniem sportowca. Są to osoby, które dają sobie radę w życiu codziennym, ale co ważniejsze są ekspertami w swojej dziedzinie sportu. Celem pracy psychologa sportu jest wspieranie zawodnika w jego całościowym rozwoju. Na treningach technicznych czy kondycyjnych trener przekazuje Ci zestaw ćwiczeń. Jeśli będziesz wykonywać je poprawnie oraz regularnie ,Twoje umiejętności będą wzrastać. Tak samo wygląda współpraca z psychologiem sportu. Trener mentalny przedstawi Ci narzędzia, które możesz wykorzystać na swoją korzyść. Jest wiele obszarów, w których możesz się rozwijać: stworzenie i doskonalenie swojej rutyny przedstartowej, praca nad koncentracją, skuteczne wyznaczanie celów, ćwiczenia oddechowe, rozpoznanie optymalnego dla Ciebie pobudzenia organizmu przed startem, wizualizacja uderzeń , wzmacnianie poczucia własnej skuteczności itd.
Pozwól, że przedstawię Ci pewien scenariusz. Rozpoczynasz swoją przygodę z tenisem. Wybierasz trenera, który uczy Cię podstaw gry. Stopniowo potrafisz coraz więcej i wchodzisz na etap startów oraz jednoczesnej nauki nowych elementów wraz ze szlifowaniem swoich umiejętności. Do treningów fizycznych dołączasz trening mentalny. Wiesz, że do każdego startu przygotowany jesteś całościowo tzn. fizycznie i mentalnie.
Wraz z doświadczeniem zdobywanym podczas kolejnych turniejów Wiesz, że porażka i sukces to lekcje prowadzące do osiągnięcia Twoich celów. Wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w Twojej głowie rozwiązywane są przez całościowe przygotowanie do danego meczu i nie wpływają one na jego przebieg. Jako rozwijający się zawodnik wybierasz najlepsze dla Ciebie metody pracy i treningu. Decydujesz się na współpracę z psychologiem sportu, ponieważ dbasz o swój rozwój, a nie dlatego, że szukasz lekarstwa na problem, który męczy Cię od dłuższego czasu. Pracę z trenerem mentalnym można rozpocząć na każdym etapie swojego rozwoju sportowego.
Niezależnie od wieku czy umiejętności, doskonalenie swoich umiejętności na poziomie mentalnym sprzyja rozwojowi fizycznemu. Dodatkowo możesz wykorzystywać narzędzie treningu mentalnego w swoim życiu pozasportowym. Jesteś sportowcem ale przede wszystkim człowiekiem, Twoje życie pozasportowe ma wpływ na starty tak samo jak Twoje życie zawodnicze przekłada się na relacje z życia pozasportowego.
Wykorzystując narzędzia z dziedziny psychologii sportowiec nie tylko będzie mógł je zastosować podczas startów, ale i w swoim życiu codziennym.