Psychologia Sportu dla Bystrzaków
adminW świecie sportu zawodnicy, trenerzy i rodzice stopniowo przekonują się do psychologii sportu i coraz częściej zauważają jej pozytywny wpływ. Poszukiwanie nowych metod, rozwiązań oraz systemów wsparcia jest obecnie nieodłącznym elementem sportu. Trenerzy poszukują informacji jak prowadzić swoich zawodników pod względem technicznym, fizycznym czy mentalnym. Rodzice poszukują informacji jak wspierać swoje dzieci oraz pomagać im radzić sobie z wymaganiami życia sportowca. Sami zawodnicy natomiast popychani chęcią stawania się coraz lepszymi starają się pracować nad świadomością swojego ciała poprzez spotkania z dietetykiem, jogę lub pracują nad poprawą swoich umiejętności mentalnych. Ten artykuł jest właśnie dla tych osób, które rozpoczynają swoją podróż z poszukiwaniem nowych rozwiązań lub są już w trakcie i chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej.
Często dzieje się tak, że nie jesteśmy przekonani do nawiązania współpracy z psychologiem sportu. Może być też tak, że bardzo byśmy chcieli taką współpracę nawiązać ale ze względu na czynniki niezależne nie można jej rozpocząć. W tym momencie wielu z was zostaje pozostawionych samym sobie z zagadnieniami, w których chcieliby się poprawić. Jeżeli jesteście osobami zainteresowanymi przygotowaniem się do czekających was turniejów pod względem pracy i praktycznych rozwiązań z zakresu treningu mentalnego, to pomóc wam może książka dr hab. Leif H. Smith oraz dr Todd M. Kays „Psychologia sportu dla Bystrzaków”. Obecnie na rynku książek pojawia się coraz więcej tytułów związanych z psychologią sportu i to właśnie w nich możecie poszukać informacji oraz metod, które mogą pomóc wam w przygotowaniach treningowych jak i startowych.
Wspomniana „Psychologia Sportu dla Bystrzaków” jest stworzona z myślą o zawodnikach, trenerach oraz rodzicach, którzy poszukują praktycznych rozwiązań. To właśnie jest podstawową zaletą tek książki. Od opisania podstawowych założeń i metod psychologii sportu poprzez praktyczne ćwiczenia oraz rozwiązania, w każdym omawianym temacie. W tej lekturze każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie wiesz nad czym konkretnie chcesz pracować, co właściwie jest Ci potrzebne oraz od czego zacząć to właśnie tutaj znajdziesz odpowiedz na te pytania. Dodatkowo jeżeli już wiesz, w którym elemencie treningu mentalnego chcesz stać się jeszcze lepszy/a to właśnie tu znajdziesz metodę pracy nad tym elementem. Dla trenerów zostały stworzone specjalne rozdziały opisujące elementy przywództwa do praktycznych metod wspierania drużyn sportowych jak i indywidualnych zawodników od strony mentalnej. Rodzice również zostali uwzględnieni w tej książce. Często dzieje się tak, że rodzice chcą wspierać rozwój sportowy swojego dziecka jednak nie wiedzą od czego zacząć i jak to zrobić. Tutaj nie tylko dostają odpowiedź na to jak, od strony mentalnej, działa wasze dziecko jako zawodnik, ale dodatkowo dostajecie zestaw działań i zachowań, które nastawione są na wzmacnianie postępów sportowych
Nie tylko książki z zakresu psychologii sportu są źródłem informacji o tym jak wygląda mentalne przygotowanie oraz metody w świecie tenisa. Bardzo dobrym źródłem informacji są biografie znanych sportowców. Jedną z głośniejszych książek o tej tematyce była biografia Open Agassiego. Stała się ona poruszająca ponieważ przyznał się on w niej do zażywania narkotyków ale i podkreślał, że gra w tenisa nie była miłością jego życia. Jest to bardzo ciężka lektura, jednak zawiera wiele niuansów i wskazówek czego nie robić ,aby nie zniszczyć w dziecku i zawodniku jago pasji. Pokazuje również z jakim stresem muszą radzić sobie zawodnicy wielkiego szlema oraz sportowcy, którzy postawili wszystko na kartę rozwoju jedynie pod względem sportowym. Sam Agassi podkreśla, że nieukończenie szkoły nie pozostawiło mu żadnego wyboru i musiał grać jak najlepiej aby utrzymać siebie i swoją rodzinę. Jest to ważny głos w coraz częściej omawianym zagadnieniu dwutorowego rozwoju sportowców. Chodzi o to, aby zawodnik po przejściu na emeryturę sportową lub poprzez nagłe zakończenie kariery, np. ze względu na kontuzję, mógł znaleźć swoje miejsce w innej dziedzinie niż tylko świat sportu.
Czytanie biografii jest o tyle trudne, że odpowiedzi na nasze pytania lub praktyczne rozwiązania nie zostają nam podane na tacy, tylko sami musimy je odkryć. Agassi nie kochał tenisa, jednak odkrył coś co motywowało go do dalszych startów i pomagało utrzymać się w czołówce rankingu WTA. Stworzona i prowadzona przez niego Fundacja … stała się siłą napędową wspomagająca przezwyciężenie wszelkich negatywnych elementów łączących się z grą w tenisa. Jest to wskazówka, że nie tylko wyniki sportowe, czy chęć własnego rozwoju mogą stać się motywatorami do działania. Zawodnicy i trenerzy są indywidualnymi jednostkami i każdego z nich napędza coś innego.
Warto poszukać co napędza was, waszych zawodników, wasze dzieci. Istnieje jeszcze jedna metoda poszukiwania odpowiedzi na temat treningu mentalnego. Są nimi filmy sportowe lub reklamy firm sportowych. Oto przykład jednej z nich:
https://www.youtube.com/watch?v=SVxoZj8DGWY&index=21&list=PLkh6WexazAhf2xuMR6uDBKJZyOpQy_e_I
W tej krótkiej reklamie przedstawiona jest metoda wizualizacji. Wielu zawodników stosuje ją automatycznie, jednak kiedy zacznie ona być przez nas kontrolowana i będziecie wiedzieć, na co należy w waszej dyscyplinie zwracać uwagę, to może się ona stać elementem waszego przygotowania do turnieju, oraz pozytywnie wpłynąć na waszą grę w turnieju.
Autor: Maria Bober Psycholog Sportowy – www.sportbober.com