REGENERACJA MIĘŚNI PO TRENINGU, CZYLI KILKA SŁÓW O ROLOWANIU
adminW ostatnim czasie dość głośno jest o tzw. roller’ach, czyli wałkach do automasażu. Roller to wielozadaniowy przyrząd do automasażu całego ciała, o gładkiej powierzchni posiadającej lekką strukturę oraz optymalnych twardościach (OPTIMUM dla początkujących i HARD dla zaawansowanych).
Rolowanie to rodzaj automasażu, który pomaga w regeneracji mięśni po treningu, wspomaga produkcję kolagenu, a przede wszystkim pomaga rozbić zgrubienia tkanek i koi ból. Jest idealnym uzupełnieniem treningu i uzupełnieniem ćwiczeń rozciągających i relaksujących. Świetnie sprawdzi się również w rehabilitacji, szczególnie u osób z bólami kręgosłupa. Dzisiaj rolują się zarówno osoby mające siedzący tryb życia lub aktywne fizycznie, jak również zawodowi sportowcy: biegacze, tancerze, triathloniści i oczywiście tenisiści. My skupimy się na grupie docelowej, jaką jesteśmy my sami, czyli amatorzy białego sportu. Nie będziemy pisać o zawodowcach pokroju Federera, Nadala czy Agnieszki Radwańskiej, bo oni wszyscy mają cały sztab ludzi, który dba o ich sprawność fizyczną i regenerację po wysiłku. My, amatorzy musimy zadbać o siebie sami. Nie zawsze po treningu mamy czas na udanie się do fizjoterapeuty, nagminne jest również omijanie etapu rozciągania po treningu, co oczywiście jest karygodnym błędem i nie powinno mieć miejsca, ale biorąc pod uwagę ciągły pęd zdarza się zapewne każdemu z nas. Dość powszechny wśród amatorów jest również zbyt intensywny lub nieregularny trening. Wszystkie te błędy czy zaniechania wpływają na pojawienie się bólu mięśni i duży dyskomfort. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie rollery. Rolowanie przed i po każdym treningu przyniesie benefity, takie jak:
• poprawę elastyczności i mobilności całego ciała,
• zwiększenie gibkości układu ruchu,
• rozluźnienie napiętych mięśni oraz powięzi wskutek siedzącego trybu dnia,
• szybszą regenerację około treningową,
• znaczne zmniejszenie ryzyka kontuzji i urazu,
• wzmocnienie mięśni głębokich,
• zapobieganie bólom mięśniowym,
• ujędrnienie ciała,
• pobudzenie krążenia bogatej w substancje odżywcze krwi,
• poprawę osiąganych wyników sportowych.
Jak to działa? To banalnie proste.
Roller podkładamy pod wybrany mięsień, który chcemy rozmasować i wykonujemy podłużne ruchy – rolujemy. Podczas masażu należy unikać rolowania kości i stawów, miejsc, gdzie nerwy są blisko skóry oraz gdzie znajdują się siniaki czy rany. Największy ucisk powinien być wykonywany tam, gdzie odczuwamy ból. Rolowanie poszczególnych partii ciała nie powinno trwać dłużej niż 3 minuty. Możemy też wybrany mięsień masować przez ok. 10–30 sekund, a następnie kilkakrotnie powtórzyć czynność. Decydując się na zakup rollera, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego twardość – roller o umiarkowanej twardości (OPTIMUM) dedykowany jest osobom zaczynającym przygodę z rolowaniem lub średnio w nim zaawansowanym. Twarde rollery (HARD) są idealne dla osób zaawansowanych w rolowaniu lub mających wysoką tolerancję na ból. Idealnym wykończeniem pracy na rollerze są tzw. MOVO Ball lub MOVO Twinball. MOVO Ball to urządzenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie wyrolować pośladek, klatkę piersiową, mięsień dwugłowy uda, rozcięgno podeszwowe, łydkę, kark, ramię. Rekomendowany do ucisku oraz niwelowania napięć punktowych w ciele. MOVO Twinball stworzone jest do szczegółowej pracy na mięśniach przykręgosłupowych. Dzięki specjalnemu kształtowi idealnie nadaje się do automasażu i mobilizacji odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Wyprodukowany z myślą o osobach mających siedzący tryb dnia, posiadających bóle i sztywność karku oraz kręgosłupa. Sprzęt MOVO jest hipoalergiczny i wolny od chemikaliów, wyprodukowany z tworzywa przyjaznego środowisku i użytkownikom. Poszczególne akcesoria są bardzo trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i poręczne.
Najlepsze rolery dostępne na rynku znajdziecie tu: Rollery. Pamiętajcie na hasło „tenis” przysługuje Wam rabat
O rolerach i nie tylko przeczytacie w najnowszym numerze Magazynu Tenisowego C’mon