Roland Garros: Iga Świątek zagra w finale!

świątek półfinał

Wielki dzień polskiego tenisa! Iga Świątek w pięknym stylu pokonała Nadię Podoroską i zameldowała się w finale wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Jest pierwszą Polką w erze open, której udała się ta sztuka.

Po efektownych zwycięstwach nad Simoną Halep i Martiny Trevisan przed Igą Świątek została już tylko jedna przeszkoda na drodze do wielkiego finału French Open. Nadia Podoroska podobnie jak Polka rozgrywała jednak swój najlepszy turniej w karierze i na pewno chciała, żeby to jej seria zwycięstw była kontynuowana. W czwartkowe popołudnie nie miała jednak większych szans z wyżej notowaną rywalką.

Od początku Iga wskoczyła na swoje najwyższe obroty. Od 0-30 obroniła swój serwis, a następnie kapitalną dyspozycją uzyskała przełamanie. Rewelacyjna Argentynka nie mogła nic poradzić na potężne krosowe zagrania Polki. Próbowała odpowiadać, ale siła rażenia rywalki była zbyt duża. Imponująco wyglądały także zagrania Igi po prostej. Do końca seta Świątek była praktycznie niezagrożona przy swoim podaniu. Podoroskiej udało się zdobyć dwa gemy, ale w ósmym gemie po raz drugi oddała podanie i musiała gonić wynik.

Drugi set tylko pogorszył jej sytuację. Polka szybko wyszła na 3-0 z jednym przełamaniem i miała autostradę do wielkiego finału. W piątym gemie przydarzył się naszej reprezentantce niespodziewany kryzys. Mimo, że oddała swoje podanie to nie pozwoliła jednak rywalce się rozpędzić. Breakiem powrotnym ostudziła jej zapał. Nadal kapitalnie poruszała się po korcie i czytała grę rywalki. Argentynka mimo, że próbowała to nie była w stanie nawiązać równorzędnej walki. Świetnym serwisem do backhandu Iga zakończyła mecz w 70 minut. Oddała rywalce trzy gemy i po raz kolejny pokazała wielką siłę.

W sobotę Igę Świątek czeka zasłużona nagroda za świetną dyspozycję w przeciągu całego turnieju. Zmierzy się z jedną z mistrzyń wielkoszlemowych (Petra Kvitova lub Sofia Kenin), a stawką tego meczu będzie tytuł na kortach imienia Rolanda Garrosa. Iga jest pierwszą Polką w erze open, która wystąpi w meczu finałowym najważniejszego turnieju na mączce. Przed nią w finale tej imprezy grała Jadwiga Jędrzejowska, ale było to jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jest to największy sukces polskiego tenisa od meczu Agnieszki Radwańskiej w finale Wimbledonu w 2012 roku!