Tenis kształtuje charakter
admin
….. czyli wpływ sportu na młodzież
Wszyscy wiedzą, że aktywność fizyczna świetnie wpływa na zdrowie, sylwetkę, mięśnie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, o równie dobrym wpływie na psychikę, samopoczucie i buzujące (szczególnie wśród zbuntowanej młodzieży) emocje. Bardzo ważne jest jednak dopasowanie uprawianej dyscypliny do predyspozycji i charakteru.
Dyscyplinę należy dopasować do temperamentu. To naturalne, że niektórzy preferują takie, w których przeważa dynamika i energia, a inni – wyciszające i uspokajające. Osoby o wysokiej potrzebie stymulacji (czyli z silnym typem układu nerwowego) zwykle wybierają dyscypliny, w których dużo się dzieje i występuje mocna rywalizacja, jak np. w boksie – ponieważ charakteryzują się większą odpornością na stres, motywacją. Nie sprawdzą się za to w golfie, czy rzutkach. Tenis to dyscyplina indywidualna, w której, by osiągnąć sukces, konieczna jest samodyscyplina.
„Trudna młodzież” to łatka, która przylgnęła do wszystkich, którzy nie radzą sobie z młodością. Często to nastolatkowie, którzy nie mogą pogodzić sobie z przeżytą traumą, pochodzą z niepełnych rodzin, mają niespożyte pokłady energii, które kierują w niewłaściwą stronę. Czasami pojawia się również problem z agresją i wulgarnością. Wówczas lepiej niż terapeuta może sprawdzić się trener, który odkryje w nastolatku pasję i skieruje jego życie na właściwy tor.
Jak wiadomo, wysiłek fizyczny pozwala wyładować negatywne emocje. Ludzie w młodzieńczym wieku, często mają problem z panowaniem nad emocjami. Łatwo przychodzi kłócenie się z rodzicami, krytykowanie nauczycieli, czy udowadnianie swojej wyższości kolegom. Jakiś czas później przychodzi oczywiście refleksja, że lepszym rozwiązaniem było powstrzymanie się od powiedzenia kilku słów za dużo. Zamiast reagować na świat złością – zachowaj przemyślenia dla siebie. Lepszym pomysłem będzie szybki i intensywny trening, dzięki któremu nie tylko pozbędziesz się negatywnych emocji, ale i zdążysz je przemyśleć.
Każda wysportowana osoba lubi swoje ciało, dzięki czemu staje się atrakcyjna zarówno dla innych, jak i dla siebie. Wzrost samooceny sprawia, że jesteśmy radośniejsi i pewniejsi siebie. Wielu nastolatków ma problemy z niedowartościowaniem i zbyt niską samooceną. Sport może to zmienić. Dodatkowo – udział np. w turniejach tenisowych, pozwoli spotkać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, a czasami również „wyrwać” się z patologicznego środowiska.
Sport jest także dobrym pomysłem dla osób, których dusze są zranione. W trakcie przebywania depresji, dzięki aktywności fizycznej pracujemy nad sobą. Oczywiście, jeśli choroba jest na wyższym stadium, nie mamy prawa zmuszać siebie czy kogoś innego do uprawiania sportu czy intensywnych ćwiczeń, jednak czasem wystarczy dłuższy spacer przez park, w którym znajduje się dużo zieleni i automatycznie nasze myślenie stanie się pozytywniejsze i spokojniejsze. Udowodniono, że podczas uprawiania sportu, wzrasta ilość endorfin – znanych jako hormony szczęścia.
Dzięki aktywności fizycznej i towarzyszącej jej adrenalinie i współzawodnictwie, kształtujemy naszą osobowość – dlatego bardzo ważne jest dla rodziców, aby już od najmłodszych lat zachęcali swoje dzieci do aktywności fizycznej w każdej możliwej postaci. Tenis to ciekawy sport, a jeśli traktujemy go poważnie – to właśnie dzieciństwo jest okresem, w którym najlepiej go rozpocząć.
Ćwiczenia fizyczne pobudzają dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu, przez co poprawiają rozwój sprawności motorycznej. Wówczas wzrasta szybkość przewodzenia bodźców nerwowych, usprawnia się koordynacja ruchów oraz ekonomika pracy. Ciekawe jest to, że ruch wpływa pozytywnie nie tylko na sprawność ruchową, ale i intelektualną. W badaniach udowodniono pozytywny wpływ ruchu na wyniki szkolne, co jest kolejną zaletą uprawiania sportu wśród dzieci i młodzieży. Poza tym, ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na redukcję stresu, a zatem po ciężkim dniu, zamiast położyć się przed telewizorem, czy marnować czas przed komputerem, lepiej wyjść na kort, czy pobiegać. Aktywność ruchowa reguluje procesy organiczne młodego organizmu. Ruch wzmacnia młodego człowieka, kształtuje i usprawnia wszystkie jego układy. Dzięki temu następuje również odkrywanie uzdolnień i talentów.
Oprócz zdrowotnych korzyści, sport pozytywnie wpływa również na nasz rozwój psychiczny. Pozwala on rozwinąć wyobraźnię, odpowiedzialność, a co ciekawe, uczy również samokontroli. Co więcej pozwala wykształcić w nas zdolność do zdrowej rywalizacji oraz współpracy.
Ruch poprawia nastrój, daje poczucie spełnienia i zadowolenia, pozwala lepiej poznać siebie i otoczenie. Wpływa niezwykle korzystnie na całościowy rozwój człowieka. Należy jednak pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Równie niebezpiecznym zjawiskiem co niedobór aktywności ruchowej, jest przeciążenie nią organizmu. Należy ustalać grafik treningów z namysłem, by sobie nie zaszkodzić. Najlepiej skonsultować to z doświadczonym trenerem.
Czekamy na Wasze opinie! Czy także na Was sport ma tak pozytywny wpływ? Zachęcamy do polubienia nas na Facebook’u i dyskusji na ten temat.
Autor Adrianna Sowińska