Tenis z kanapy: kort tenisowy
Michal![tenis](https://portaltenisowy.info/wp-content/uploads/2015/10/tenis-300x145.jpg)
Powszechnie wiadomo, że mecze tenisowe rozgrywa się na kortach. To jakie mamy rodzaje tych kortów oraz jakie są jego wymiary nie jest już takie oczywiste.
W pierwszej części swoją uwagę skupimy na kształcie i wymiarach areny tenisowych zmagań. Charakteryzuje się on bowiem tym, że jego budowa jest bardziej złożona niż tylko 3 linie zewnętrzne.
Jak widać na rysunku kort tenisowy ma wymiary: 23,78m x 8,23m. Wymiary te obowiązują w grze singlowej i są takie same dla kobiet i mężczyzn. Pole do gry deblowej jest szersze o 1,37m, a różnica między liniami bocznymi do singla i debla/miksta nazywana jest korytarzem deblowym. Wymiary kortu są uniwersalne i jednakowe na całym świecie. Nie występują tutaj widełki w wielkości jak np. w piłce nożnej. Uniemożliwia to dostosowywanie rozmiarów kortów pod poszczególnych zawodników.
Nazewnictwo linii skrajnych nie przysparza problemów ponieważ jest mało oryginalne. Linia położona równolegle do siatki wyznaczająca koniec długości kortu (linia z której zawodnik serwuje) nazywana jest linią końcową (base line). Z kolei linia prostopadła do siatki wyznaczająca szerokość pola gry nazywana jest linią boczną (side line).
Pod tym względem kort tenisowy nie różni się wiele od innych boisk sportowych np. boiska do siatkówki. Najważniejsze różnice są jednak w tzw. środku kortu. W odległości 6,4 metra od siatki biegnie linia do niej równoległa, która wyznacza miejsce przed którym musi odbić się piłka zaserwowana przez zawodnika z naprzeciwka. Jest to linia serwisowa, która wraz ze środkową linią serwisową wyznacza tzw. service box, czyli miejsce w które musi być posłany serwis. W tenisie serwis odbywa się po przekątnej. W celu ułatwienia zawodnikom lokalizacji środka kortu wyznaczono punkt środkowy, który oddziela dwie połowy kortu. Podczas serwowania trzeba się znajdować po odpowiedniej stronie tego punktu.
Może się wydawać, że mnogość linii spowoduje pogubienie się na korcie początkujących zawodników. Tak naprawdę jest to bardzo intuicyjne i nie trzeba wybitnych zdolności przestrzennych, żeby szybko się w tym połapać.
Źródło: thegameoftennis.wordpress.com
Autor: Michał Buczek- Redaktor Naczelny